| Screen size | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | VA |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colors | 16.7 million colors |
| Pixel pitch | 0.2493 x 0.241 mm |
| Pixel density | 102 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 47.9 cm |
| Viewable size, vertical | 26 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 85 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Screen size (cm) | 54.6 cm |
| Sync-On-Green (SOG) | Yes |
| DDC/CI | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync supported | Yes |
| Component video sync | Separate sync, Sync-on-green (SOG) |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Supported Windows operating systems | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Supported Mac operating systems | Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in camera | No |
| Product color | Black |
| Built-in USB hub | No |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI ports | 1.4 |
| HDMI version | 1.4 |
| Number of DisplayPorts | 1.2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | No |
| Headphone out | Yes |
| PC audio input | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On-screen display (OSD) | Yes |
| OSD languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Activity, Stand-by |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1,000 hours | 12 kWh |
| Power consumption (typical) | 13.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Storage temperature range | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Storage altitude | 0 - 12192 m |
| Width (with stand) | 493 mm |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (with stand) | 369 mm |
| Weight (with stand) | 2.79 kg |
| Width (without stand) | 493 mm |
| Depth (without stand) | 44 mm |
| Height (without stand) | 286 mm |
| Weight (without stand) | 2.4 kg |
| Package width | 565 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 3.87 kg |
| Stand included | Yes |
| Included cables | HDMI, AC |
| User guide | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Exterior finish type | Textured |
| Picture enhancement | SmartImage |
| Regulatory approvals | UKRAINIAN; CB; TUV/GS; TUV Ergo; CU-EAC; EAEU RoHS; CE Mark |
| Heavy metals free | Hg (Mercury) |
| EasyRead mode | Yes |
| LowBlue mode | Yes |
| Old energy efficiency class | E |
| Compliance certificates | RoHS |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Certification | UKRAINIAN, CB, TUV/GS, TUV Ergo, CU-EAC, EAEU RoHS, CE Mark |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |