JBL Charge 5, Wi-Fi, black, wireless Wi-Fi/Bluetooth speaker
€169.95
Available, delivery time: 2-4 days
Product Highlights
- Powerful JBL Original Pro Sound
- 20 hours of playback time
- IP67 waterproof and dustproof
- Wireless streaming via Bluetooth
- Get going with the PartyBoost
- Get going with the integrated power bank
| Pure Power: JBL Original Pro Sound With the JBL Charge 5, you can take the powerful performance of JBL Pro Sound with you wherever you go. The optimized long-throw driver, the separate tweeter, and the two pumping JBL bass radiators ensure a rich and clear sound that fills even large rooms. |
![]() |
![]() |
20 hours of battery life Even if the party goes on all day and all night, the JBL Charge 5 won't slow down! Thanks to an incredible 20 hours of battery life, there are almost no limits to your dancing and partying fun. |
| Built for outdoor fun At the pool, on the beach, or in the park – the JBL Charge 5 cuts a fine figure everywhere and, thanks to IP67 certification, is reliably protected against dust, dirt, and water. So you can relax and enjoy your favorite music anywhere. |
![]() |
![]() |
Wireless Streaming With the JBL Charge 5, you can connect up to two smartphones or tablets via Bluetooth and take turns playing your best songs with a friend, for example. |
| Integrated Power Bank Your smartphone dies and the party is about to crash? Don't worry. The JBL Charge 5 features a built-in power bank for long-lasting music enjoyment. |
![]() |
![]() |
Step on the gas with the PartyBoost With the PartyBoost function, you can pair two compatible JBL speakers together for powerful stereo sound – it'll really get the party going! |
| Available in many colors Whether in blue, black, red, gray, or turquoise or camouflage – thanks to its stylish colors, the JBL Charge 5 is guaranteed to look great at any party, no matter how colorful. |
![]() |
Manufacturer:
Harman Deutschland GmbH,
Parkring 3 ,
85748
Garching b.München,
Deutschland
Contact Form: https://support.jbl.com/de/de/contact.html
Safety information:
| Category | Details |
|---|---|
| Type | Bluetooth Speaker, Wi-Fi Speaker |
| Connectivity | Wireless |
| Connection | Bluetooth |
| Color | Black |
| Dimensions (cm) | 22.3 x 9.7 x 9.4 cm |
| Weight (kg) | 1 kg |
| Operation | Control buttons, via smartphone app |
| Smartphone control | Yes |
| Wireless connection | Wi-Fi, Bluetooth |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Connectable speakers | Yes |
| Power (W) | 30 W |
| Frequency response (Hz) | 60 - 20000 Hz |
| Autonomy (h) | 20 hours |
| Charging time (h) | 6 hours |
| Splash-proof | Yes |
| Waterproofing | IP-x7 - Submersible |
| Dust protection code | IP-6x - Total protection against dust |
| In the box | Charging cable, manual, remote control |
| Cable type | USB Type C |
| HIFI code | 33004771 |
| Brand | JBL |
| EAN | 6925281953637 |
| Seller code | JBLCHARGE5WIFIBLK |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Discover more choices
Product Highlights: Powerful JBL Original Pro Sound 20 hours of playback time IP67 waterproof and dustproof Wireless streaming via Bluetooth Have a blast with the PartyBoost Get started with the integrated power bank The JBL Charge 5 speaker delivers powerful JBL Original Pro Sound with an optimized long-excursion driver, a separate tweeter and two pumping JBL bass radiators. Up to 20 hours of playback time and a handy power bank ensure that your devices run all night. Rain? Spilled drinks? sandy beach? The Charge 5 with its gem&rszlig; IP67 waterproof and dustproof design ready for anything. Thanks to PartyBoost, you can connect multiple JBL PartyBoost-enabled speakers – for sound that's big; is enough for everyone. Powerful JBL Original Pro Sound Take the incredible power of JBL Pro Sound with you wherever you go. The JBL Charge 5 comes with an optimized long-excursion driver, a separate tweeter and two pumping JBL bass radiators, which together ensure an impressively rich and clear sound. Get the sound that fills big spaces but is just as good outside. 20 hours of playback time The funß there are no limits. With an incredible 20 hours of battery life, the JBL Charge 5 lets you party all day and into the night. IP67 waterproof and dustproof For the swimming pool. For the park. JBL Charge 5 is certified according to IP67 waterproof and dustproof so you can take it anywhere. Stream wirelessly via Bluetooth Connect up to 2 smartphones or tablets wirelessly with the speaker and take turns enjoying the JBL Pro Sound. Hit the gas with the PartyBoost Thanks to PartyBoost, you can connect two PartyBoost-compatible Pair JBL speakers for stereo sound or connect multiple PartyBoost-compatible JBL speakers to get your party going. Get started with the integrated power bank< br /> For non-stop party fun. You can charge your devices via an integrated power bank without interrupting the songs.
Average rating of 5 out of 5 stars
Product highlights Powerful JBL Original Pro Sound 20 hours playback time IP67 waterproof and dustproof Wireless streaming via Bluetooth Really step on the gas with the PartyBoost Take off with the integrated power bank Pure Power: JBL Original Pro Sound With the JBL Charge 5, you can take the powerful performance of JBL Pro Sound with you wherever you go. The optimised long-throw driver, separate tweeter and dual pumping JBL bass radiators deliver sound so rich and clear it fills even large rooms. 20 hours battery life Even if the party goes on all day and all night, the JBL Charge 5 won't run out of power! Thanks to an incredible battery life of 20 hours, there is almost no limit to the dancing and partying fun. Built for outdoor fun In the swimming pool, on the beach or in the park - the JBL Charge 5 cuts a fine figure everywhere and is reliably protected against dust, dirt and water thanks to IP67 certification. So you can relax and enjoy your favourite music anywhere. Wireless streaming With the JBL Charge 5, you can connect up to two smartphones or tablets via Bluetooth and take turns playing your favourite songs with a friend, for example. Integrated power bank The smartphone gives up the ghost, the party threatens to crash? No need to worry. The JBL Charge 5 has an integrated power bank for long-lasting music fun. Step on the gas with the PartyBoost With the PartyBoost feature, you can pair two compatible JBL speakers together for powerful stereo sound that really gets the party started! Available in many colours Whether in blue, black, red, grey, turquoise or camouflage - thanks to its stylish colours, the JBL Charge 5 is guaranteed to cut a fine figure at any party, no matter how colourful.






